Edgeborough Leadership Team
Responsibilities Specialist Subject Year Group/s
Mr Dan Thornburn Headmaster
Mr C Holder Senior Deputy Headmaster Mathematics
Mrs C Connelly Business Manager
Mr K G Annis Deputy Head English
Mr R Smith Deputy Head
The Nursery
Responsibilities Specialist Subject Year Group/s
Mrs J C Potten Head of Early Years Nursery
Miss C Gregory Nursery Assistant Nursery 1
Miss D Horn Nursery Assistant Nursery 1
Mrs C Shearman Nursery Assistant Nursery 1
Miss L Blair Nursery Assistant Nursery 2
Mrs B Schoenberg Nursery Assistant Nursery 2
The Pre Prep
Responsibilities Specialist Subject Year Group/s
Miss E Goble Head of Years 1 and 2 Year 2
Mrs J Chipperfield Teacher Reception
Mrs O McKenna Teacher Reception
Mrs S Hayman-Start Teacher Year 1
Mrs T Morante Teacher Year 1
Mrs S Clifford Teacher Year 2
Mrs S Sutton Teaching Assistant Hawkes Pre Prep
Mrs S Goddard Teaching Assistant Pre Prep
Miss T Platt Teaching Assistant Year 1
Mrs C Hooper Teaching Assistant Year 2
Mrs T Pavitt Teaching Assistant Year 2
Mrs J Smith Teaching Assistant French
The Prep
Responsibilities Specialist Subject Year Group/s
Mr T Barette IT Subject Leader  IT
Mrs L Bird Teacher Classics
Mr M Darlow Teacher Boys’ Games Coach Year 4
Mrs K Davies Director of Music Music Years 3-8
Mrs C Grayson Teacher Sport Year 5
Mrs C Grist Teacher Mathematics
Miss S Hammond Teacher Girls’ Games Coach Year 3
Mr S L Hawkes Sports Coach
Miss S Hinchliffe Head of Drama Girls’ Games Coach
Mrs H Holder Media Manager English and Library
Mrs M Holland Head of Design and Technology Design & Technology and Science Year 5
Miss G Iffland Head of Years 3&4
Mrs D Johnson Teacher
Mrs C Jones Head of Boarding Listener and LEAP
Mr D Jones Director of Sport and Boarding Boys Games Coach
Mrs S Khan Teacher Year 4
Mr H King  Technician Science Year 3-8
Mrs C Marren Teacher Year 4
Mrs J Metcalfe Teaching Assistant
Mrs B O’Reilly Teacher Year 3 & 4
Miss C Rafferty Head of Girls’ Games
Mr T Robson Teacher Charities Coordinator Year 6
Mrs A Rook Head of Art Art Years 3-8
Mrs C Smith Head of French French Years 3-8
Mrs E Stemp Teacher French Years 3-8
Mrs J Thomas Head of Geography Geography Years 3-8
Mr M Trewinnard Teacher Boys Games Coach Year 5
Mr I J F Weck Head of Science Science and Climbing
Mr G S J Wells-Cole Head of History and RS History and RS Year 8
Mrs L Webster  Teaching Assistant Years 3-8
Mr D S Yates Teacher Maths and Assistant Housemaster Year 7
Learning Support
 Responsibilities Specialist Subject  Year Group/s
Mrs H Pasley Director of SEND All
Mrs J Elliott Learning Support
Mrs V McMillan Learning Support
Mrs J Mayo Learning Support All
Ms L Watson Learning Support All
Support Staff
Mrs G Dixon  Headmaster’s PA
Ms J Ashworth Finance Officer
Mrs C Davis Admissions Registrar
Mrs A Durrant Matron
Miss CJ Fleming-Chart Matron
Mrs H Green Lettings Secretary
Mrs P Jeanmonod School Secretary
Mr D Lock IT Technician
Mrs L Scott School Administration
Mr G Stoneman Marketing Coordinator
Mrs E Thornburn  Admissions & Marketing Assistant
Domestic Staff
Ms S Wright  Domestic Bursar
Mr J Lowe   Estates Manager
Mr T O’Dea  Maintenance
Mr M Powis  Maintenance Manager
Mr D Shehan Gardener
Mr D Wade Caretaker
Visiting Music Teachers (VMT)
Miss E Beere  Piano
Mrs S Burston Piano/Signing
Mrs S Carr-Archer Piano
Mrs S Ellison Oboe/Bassoon
Ms J Fleet Cello
N Higgins Saxophone/Clarinet/flute
Mr R Lewis Head of Vocal Studies
R Lowrey Drums
D Lucas Guitar
T Solomon Trumpet/Trombone/French Horn
G Tuson Piano/Choirs Accompanist
Mr K White Violin/Class violin
Messages for VMT’s staff should be sent via Kate Davies
Visiting Activities Teachers
Mr M Marlow Tennis
Mr M Rance Judo
Ms Z Asha LAMDA
Mr P Bryant LAMDA
Miss K Vowles Dance

GET IN TOUCH